ABOUT ME / HAKKIMDA

Hello,

I am a metallurgical engineer and have been working in the automotive industry for a long time.

I would like to say ‘I have always been drawing since I was a kid and I could never give up on it’, but that is not the case. It all started when I admirely looked at the illustrations on a stock photography site in 2015 and said ‘how do they do them?’.

Of course, short after I realized that they were not simple as drawing two lines, and this fascination led me to take drawing lessons in order to learn the foundations of drawing.

Then I met colors and many different mediums like digital, oil, acrylic and continued to learn.

When I saw realistic botanical paintings and wanted to learn this technique, I met watercolor. I got training from RBGE on this subject. I had finally found the paint that I wanted to use. And I also wanted my paintings to look realistic.

While I was going on this way, I thought that I had no creative side, but that I could paint what I saw beautifully on paper.

One day, while looking at Instagram, I came across illustrations of Mattias Adolfsson. I was back to my initial admiration. “how do they do them?”

This time I was lucky because it was the advertisement of Mattias Adolfsson’s training at Domestika.

After carefully listening to this two and a half hours training, I picked up the pen and realized that I was able to make those illustrations that I love very much. Moreover, while I was drawing with the pen , my creative side was also revealed.

Nurcan Engin

Merhaba,

Ben metalurji mühendisiyim ve oldukça uzun bir süredir otomotiv sektöründe çalışıyorum. 

Çocukluğumdan beri hep çizim yaparım ve bundan hiç vazgeçemedim demek isterdim ama öyle değil. 2015 yılında bir stok fotoğraf sitesinde gördüğüm ve hayran kaldığım illüstrasyonlara bakıp ‘bunları nasıl yapıyorlar acaba’  dememle başladı her şey.

Tabii onların iki çizgi çekmekle olmadığını anlamam uzun sürmedi ve bu hayranlık beni desen dersleri alarak çizimin temellerini öğrenmeye götürdü.

Sonrasında digital, yağlıboya, akrilik derken birçok farklı medyum ve renk ile tanıştım ve öğrenmeye devam ettim.

Gerçekçi bitki resimlerini görüp bu tekniği öğrenmek istediğimde suluboya ile tanıştım. Bu konuda RBGE’den eğitim aldım. Sonunda kullanmak istediğim boyayı bulmuştum ve resimlerimin gerçekçi görünmesini istiyordum.

Bu şekilde devam ederken yaratıcı tarafımın olmadığını ama gördüğümü kağıda güzel bir şekilde aktarabildiğimi düşünürdüm.

Bir gün instagramda gezinirken karşıma Mattias Adolfsson’un illüstrasyonları çıktı. Başlangıçtaki hayranlığıma geri dönmüştüm. ‘Bunları nasıl yapıyorlar acaba?’.

Bu sefer şanslıydım çünkü Mattias Adolfsson’un Domestika’da verdiği eğitimin reklamıydı karşıma çıkan.

İki buçuk saatlik bu eğitimi iyice dinledikten sonra kalemi elime aldım ve o çok sevdiğim illüstrasyonları yapabildiğimi farkettim. Dahası kalem elimde çizerken yaratıcı tarafım da ortaya çıkmıştı. 

Nurcan Engin

FOLLOW ME / TAKİP EDİN